Niezależnie od wykonywanego zawodu, istotne jest regularne odświeżanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Przepisy te ciągle się zmieniają, dlatego pracodawcy powinni zapewnić swoim podwładnym cykliczne warsztaty, które dostarczą im aktualnych informacji w kwestii zasad BHP. Na czym polega szkolenie okresowe? Kto przechodzi taki kurs, a kto nie musi go robić? W dalej części artykułu dowiesz się więcej na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Czym jest szkolenie okresowe BHP?

Każda nowo zatrudniona osoba musi odbyć kurs wstępny z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak na tym nie koniec – po pewnym czasie konieczna jest aktualizacja wiedzy. Co to jest szkolenie okresowe BHP? To instruktaż skierowany do pracowników i pracodawców, podczas którego uczestnicy zaznajamiają się z nowymi przepisami, uczą się identyfikować zagrożenia oraz doskonalą techniki zapobiegania wypadkom. Dzięki niemu zespół jest lepiej przygotowany do sytuacji, które mogą okazać się niebezpieczne dla ich życia lub zdrowia.

Kto powinien odbyć szkolenie okresowe BHP?

Wiesz już, dla kogo przeznaczony jest kurs wstępny. A kto przechodzi szkolenie okresowe BHP? Obowiązuje ono każdego pracownika, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Dotyczy to osób zarówno z mniejszym, jak i dłuższym stażem pracy. Co więcej, pracodawcy oraz przełożeni również podlegają temu wymogowi. W ten sposób wszyscy członkowie organizacji będą poinformowani o najnowszych przepisach, niezbędnych do tworzenia bezpiecznego miejsca wykonywania zawodu.

Czy każdy pracownik musi zrobić szkolenie okresowe BHP?

Chociaż wszyscy pracownicy zobowiązani są do odbycia kursu wstępnego, inaczej sprawa ma się w przypadku instruktażu cyklicznego. Kto nie musi robić szkoleń okresowych BHP? Od osób na stanowiskach administracyjno-biurowych, niezakwalifikowanych w grupie zawodowej o wyższym niż trzecia kategoria ryzyka, nie wymaga się przechodzenia tego typu warsztatów. Wytyczne te dotyczą sektorów z najniższymi wskaźnikami wypadkowości oraz takich, gdzie warunki pracy charakteryzują się minimalnym wpływem szkodliwych czynników na zdrowie.

Jak często należy przeprowadzać szkolenie okresowe BHP?

Mając pojęcie dla kogo są szkolenia okresowe BHP, a dla kogo nie, z pewnością zastanawiasz się, kiedy należy je zrobić. Wiele zależy od zajmowanego stanowiska. Pracodawcy oraz osoby zarządzające zespołami są zobowiązani do ukończenia kursu po raz pierwszy w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pełnienia swojej funkcji. Natomiast pozostali pracownicy powinni przejść je nie później niż w okresie do 12 miesięcy od dnia zatrudnienia.

 

Częstotliwość odnawiania kursu BHP zależy od charakteru pracy i poziomu ryzyka zawodowego. Osoby wykonujące obowiązki o wysokim stopniu zagrożenia muszą robić szkolenie co roku. Z kolei zatrudnieni na stanowiskach roboczych powinni przechodzić je co 3 lata, a kierownicy, majstrowie, brygadziści, inżynierowie oraz technolodzy – co 5 lat. Najdłuższy okres ważności instruktażu wynosi 6 lat i dotyczy pracowników administracyjno-biurowych. Warto mieć na uwadze również to, że nie wymaga się jego odnawiania, jeśli pracownik posiada aktualne zaświadczenie o ukończonym kursie zgodnym z wymaganiami dla obecnego stanowiska.

❮ Ocena ryzyka zawodowego – obowiązek każdego pracodawcy! | Szkolenie wstępne BHP – czym są i dla kogo? ❯

Formularz kontaktowy

+48 22 846 02 21 biuro@admir.com.pl
przepisz w odwrotnej kolejności: 2k6t